Turkcell Mobil İmza nedir?
Cep telefonu ve GSM SIM kart kullanmak suretiyle 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ve ilgili yasal mevzuata uygun olarak ıslak imza niteliğinde güvenli elektronik imza işlemi yapılmasına imkân sağlayan uygulamadır.

Turkcell Mobil İmza güvenli midir?
->Turkcell Mobil İmza aboneliği sonucunda temin edilen Nitelikli Elektronik Sertifika’nın, sadece imza sahibine has, özel hazırlanmış “imza oluşturma verisi” sadece SimPlus128 kartlar üzerinde bulunan özel, yüksek güvenlik bölgesinde saklanmaktadır.

->Turkcell Mobil İmza servisi bu yüksek güvenlik bölgesinde saklanan imza oluşturma verisinin, yine bu bölgedeki bir yazılım tarafından kullanımı ile çalışır.

->Elektronik imzalama işlemi, ancak bu yazılıma kullanıcının Turkcell Mobil İmza şifresini girmesi ile güvenli şekilde gerçekleşir. Turkcell Mobil İmza şifresi kart üzerinde kullanılır, hiçbir yere gönderilmez.

->Elektronik imza kanun ve düzenlemelerine göre elektronik imza sahibinin elektronik imzaya ilişkin güvenliği E-Güven tarafından garanti edilmekte ve sigortalanmaktadır.

->Elektronik imza için kullanılan sertifikalara ilişkin süreçler Telekomünikasyon Kurumu’nun denetimi altındadır. Ayrıca, ilgili teknik altyapı ve işleyişlerin güvenliği, Türk Standartları Enstitüsü, İngiliz Standartları Enstitüsü gibi bağımsız üçüncü taraflarca ISO/IEC 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi standardına uyum açısından periyodik olarak denetlenmekte ve sertifikalandırılmaktadır

->Turkcell Mobil İmza ile uyumlu çalışan SimPlus128 kartı, elektronik imza düzenlemelerinin şart koştuğu, alanının en ileri güvenlik seviyesini belirten CC EAL4+ Güvenlik Sertifikası’na sahiptir. İleri düzeydeki saldırılara karşı dayanıklıdır. İçinde taşıdığı imza oluşturma verileri kopyalanamaz. Ayrıca SIM kartında kopyalamaya karşı G-MILENAGE algoritması kullanılmaktadır.

->Elektronik imza, sizin oluşturduğunuz Turkcell Mobil İmza şifresinin telefon tuşları aracılığı ile SimPlus128 kartının yüksek güvenlik bölgesinde çalışan uygulamaya girildiğinde atılır. Dolayısıyla Turkcell Mobil İmza kullanırken telefonunuza iletilen ve geri dönen mesajlar doğrudan SIM kartınıza ulaşır ve cep telefonunuza kaydedilmez.

Neden Turkcell Mobil İmza kullanmalıyım?
Kişisel bilgisayarlarınızın trojan, key logger, screen logger gibi yazılımlarla uzaktan kontrol edilebilmesi ve yine bu yazılımlar sayesinde işlemlerinizi gerçekleştirirken kullandığınız şifre, parola ve diğer kişisel bilgilerinize siz farkına varmadan kötü niyetli kişilerce ele geçirilebilmesi mümkündür Bu tür olaylara karşı güvenliğinizi artırmak için Turkcell Mobil İmza uygulamasından yararlanabilirsiniz.

Turkcell Mobil İmza kullanmak için ne yapmalıyım?
Turkcell Mobil İmza kullanmak için aşağıdaki aşamaları tamamlamanız yeterli olacaktır.

Ön başvuru
www.turkcell.com.tr internet adresinden önbaşvuru için detaylı bilgi alabilirsiniz.

Başvuru
->Ön başvurunuzu tamamladıktan sonra geçerli bir kimlik belgesi (Nüfus Cüzdanı, Ehliyet, Pasaport) ile beraber istediğiniz bir Turkcell Extra’ya başvuruda bulunabilirsiniz. Bu aşamada Turkcell Mobil İmza’nın kullanılacağı hat için hat sahibi tarafından SimPlus128 değişikliği yapılması gerekecektir. SIM kart değişikliği sonucunda telefon numaranız değişmeyecektir.

->Ayrıca Turkcell Mobil İmza kullanıcısı olarak “Turkcell Mobil İmza Sertifika Sahibi Taahhütnamesi” imzalamanız istenecektir.

Aktivasyon
->Başvurunuzu tamamlandıktan sonra Turkcell Müşteri Hizmetleri sizinle temasa geçerek Turkcell Mobil İmza aboneliğinizin aktivasyonunu sağlayacaktır. Aktivasyon işlemi, coğrafi olarak bulunulan yere göre farklılık gösterecek olup, en geç 1 hafta içerisinde gerçekleştirilecektir. Bu aşamada Turkcell Mobil İmza şifrenizi oluştururken kullanacağınız Başlatma Kodu, Turkcell Müşteri Hizmetleri tarafından size iletilecek olup aynızamanda Turkcell Mobil İmza aboneliğiniz aktive edilecektir. Turkcell Mobil İmza’nız aktive edildiğinde, telefonunuzun ekranında Mobil İmza menüsü belirecek ve size iletilen Başlatma Kodunu girmeniz istenecektir. Başlatma Kodunu girmenizin ardından Turkcell Mobil İmza için kullanmak istediğiniz 6 haneli şifrenizi belirlemeniz gerekecektir. Ekrandaki yönlendirmeler doğrultusunda şifrenizi belirleyip onaylayınız.

->Elektronik sertifikanız, Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcı tarafından yayınlandıktan sonra, mobil imzanız kullanıma hazır hale gelecektir. Mobil imzanızı kullanabileceğinize dair bilgilendirme SMS ile size bildirilecektir.

Mobil imzalama işlemi nasıl gerçekleşecektir?
Turkcell Mobil İmza’nızı kullanırken cep telefonunuzun yanınızda olmalıdır. Bununla birlikte;

->Mobil imza aboneliğiniz bulunan hattınıza ait SIM kartı kullandığınızdan,

->Cep telefonunuz ve hattınızın kullanılabilir durumda olduğundan,

->Cep telefonunuz kapsama alanında olduğundan,

->Yurt dışında bulunuyorsanız hattınızın uluslararası dolaşıma açık olduğundan emin olunuz.

Fatih Belediyesinde Turkcell Mobil İmza’nın kullanımı aşağıdaki gibi olacaktır.
->Belediyemiz uygulamalarında “İMZALA” tuşuna bastığınız zaman elektronik olarak imzalayacağınız bilgiler hazırlanarak, imzalanmak üzere GSM şebekesi üzerinden SIM kartınıza gönderilecektir.

->İmzalama talebi SIM kartınıza eriştiğinde telefon ekranında imzalanacak işleme ait açıklamayı göreceksiniz. Açıklamayı dikkatlice okuyun ve onaylıyorsanız TAMAM’a basın.

->Yaptığınız işleme ait anlık üretilen PARMAK İZİ cep telefonunuzun ve bilgisayarınızın ekranlarında görülebilecek olup, her iki ekrandaki kodlar aynı ise TAMAM’a basın. Daha sonra işlemi imzalamak için Turkcell Mobil İmza şifrenizi girin ve TAMAM’a basın.

->Mobil imza şifrenizi tuşlayıp TAMAM’a bastıktan sonra bazı cep telefonlarında “SIM kartın, mesaj göndermesine izin verilsin mi?” sorusu ve GÖNDER / İPTAL seçenekleri görülebilir. Bu durumda GÖNDER’e basın.

->Cep telefonunuzun ve bilgisayarınızın ekranlarındaki kodlar farklı ise işlem yapmadan cep telefonunuzdaki mobil imza uygulamasından çıkın.

İşlemin parmak izi nedir?
->Her bir imzalama işleminde, o işleme özel dörderli gruplar halinde 32 adet karışık harf ve rakamlardan oluşan işlemin parmak izi oluşturulur. Güvenliğiniz için imzanızı tamamlamadan önce cep telefonunuz ekranındaki işleme ait parmak izinin bilgisayarınızın ekranındaki ile aynı olup olmadığını kontrol ediniz.

Aktivasyon adımında, başlatma kodunu girmem için ekranda açılan ekran yanlışlıkla kapandı. Ne yapmalıyım?
Cep telefonunuzdaki Turkcell Menü altındaki Mobil İmza menüsünden ilgili adımı seçerek başlatma kodunu girilebilir ve işleme kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Aktivasyon adımında, bana verilen başlatma kodunu unuttum. Ne yapmalıyım?
4440532 ya da 4440535 Turkcell Müşteri Hizmetleri’ni arayarak Turkcell Mobil İmza başlatma kodu adımının yenilenmesini isteyebilirsiniz.

Turkcell Mobil İmza şifremi nasıl değiştirebilirim?
Cep telefonunuzdaki Turkcell Menü altındaki Mobil İmza menüsünden “Şifre değiştir”’i seçiniz. Ekrandaki yönlendirmeler doğrultusunda yeni şifrenizi belirleyip onaylayınız. “Mobil imza şifreniz değişmiştir” mesajından sonra belirlediğiniz yeni şifreniz geçerli olacaktır.

Turkcell Mobil İmza şifremi bloke ettim ama aslında şifremi biliyorum.
->Şifrenizi üç kez hatalı girmeniz sonucunda bloke olursa Parola kullanarak şifrenizi doğru girmek için iki deneme hakkına daha sahip olacaksınız. 4440532 ya da 4440535 Turkcell Müşteri Hizmetlerini arayarak SIM kartınıza özel Parola’nızı öğrenebilirsiniz.

->Parolanızı öğrendikten sonra cep telefonunuzdaki Turkcell Menü altındaki Mobil İmza menüsünden Parola’yı seçip TAMAM’a basın. Parola’nızı doğru olarak girdiğinizde Turkcell Mobil İmza şifrenizi denemek için iki hakkınız daha olacaktır. Parola kullanarak kazandığınız iki deneme hakkınızda da hatalı giriş yapmanız, Turkcell Mobil İmza şifrenizi unuttuğunuz anlamına gelecektir.

Turkcell Mobil İmza şifremi unuttum. Ne yapmalıyım?
Şifrenizi unuttuğunuz zaman, 4440532 ya da 4440535 Turkcell Müşteri Hizmetlerini arayarak aboneliğinizi iptal ettirmeniz, daha sonra abonelik sürecini baştan yerine getirmeniz ve sertifikanızı yenilemeniz gerekmektedir.

Cep telefonum ve/veya SIM kartım çalındı/kayboldu. Ne yapmalıyım?
4440532 ya da 4440535 Turkcell Müşteri Hizmetlerini arayarak hattınızı geçici olarak kapatabilirsiniz. Hattınız kapalı iken mobil imza servisi kullanılamayacaktır. Bununla beraber, dilerseniz Mobil imza aboneliğinizi de kapatabilirsiniz. Bu durumda, tekrar SIM kartı aldığınızda, Turkcell Mobil İmza abonelik sürecini baştan tekrar etmeniz gerekecektir.

Turkcell Mobil İmza yurtdışında kullanılabilir mi?
Hattınız uluslararası dolaşıma açık olması durumunda Turkcell Mobil İmza’nızı yurtdışında bulunduğunuz zaman da kullanabilirsiniz.

Hangi marka ya da model cep telefonlarında Turkcell Mobil İmza kullanabilirim?
Ayrıntılı ve güncel bilgiye Turkcell internet sayfasından ulaşabilirsiniz.

SIM kart değişikliği/numara değişikliği/devir yapmak istersem Turkcell Mobil İmza aboneliğim devam eder mi?
Hayır. Turkcell Mobil İmza servisinde size sunulan nitelikli elektronik sertifika SIM kartınızda bulunmaktadır ve hem yasal hem de teknik olarak başka bir SIM karta taşınması mümkün değildir. SIM kartınızı değiştireceğiniz tüm durumlarda öncelikle servisi iptal etmeniz gerekmektedir. SIM kart değişmemesine rağmen abonenin değiştiği devir gibi durumlarda da güvenlik nedeniyle servis öncelikle iptal edilmek zorundadır. Bu durumlarda Turkcell Mobil İmza abonelik sürecini baştan tekrar etmeniz gerekecektir.

Ücretlendirme
Ayrıntılı ve güncel bilgiye Turkcell internet sayfasından ulaşabilirsiniz.

Yardımcı Bilgiler
www.turkcell.com.tr
www.e-guven.com

 

Ana sayfaya dönmek için tıklayınız